Mundur

DSC_9259

Zastępowy do munduru nosi sznur funkcyjny w kolorze brązowym.

Mundur posiada wiele elementów, nic dziwnego, że na początku trudno się zorientować. Poniżej krótki przewodnik, który pomoże kupić odpowiednie części garderoby, a później dobrze dobrać je do okazji ;)

Mundur dzielimy na galowy i polowy.

Mundur galowy czyli harcerska klasyka. Zakładamy go na: wszystkie uroczystości, zbiórki szczepu, zbiórki drużyny, bierzemy na obóz. Mundur galowy składa się z:

 • bluzy mundurowej ZHP z chustą i naramiennikami
 • rogatywki z lilijką
 • spodni z pasem
 • ciemnych butów

Mundur polowy używamy, gdy w mundurze galowym byłoby zbyt nie wygodnie. W skrócie: z powyższego kompletu wymieniamy bluzę mundurową na czarną koszulkę szczepu, na którą zakładamy chustę. Ta koszulka powinna być zawsze pod bluzą mundurową – wtedy wystarczy tylko zdjąć jedną warstwę.

2015-09_holandia_3

Czarny polar szczepu z logiem

Regulaminowym okryciem wierzchnim jest czarny polar szczepu (można go zamówić tutaj). W razie gorszej pogody zakładamy kurtki – najlepiej czarne lub ciemno zielone.

.

1

Mundur galowy w wersji z długimi spodniami

Mundur galowy – lista:

 • koszula mundurowa ZHP męska
 • spodnie oliwkowe krótkie ZHP lub długie* typu bojówki
 • rogatywka zielona ZHP
 • lilijka*** ZHP srebrna na rogatywkę
 • błękitno-żółta chusta**** (błękitny po prawej)
 • błękitno-żółte naramienniki (błękitny po prawej stronie obydwu naramienników, na prawym wyhaftowana biała liczba 40)
 • pas parciany ZHP zielony
 • pierścień brązowy skórzany pleciony
 • plakietka z syrenką warszawską (lub po zdobyciu Plakietka Hufca) na lewym ramieniu 11 cm od szwu rękawa
 • plakietka WOSM-u naszywana na lewą kieszeń
 • buty*

Jeśli przy nazwie elementu umundurowania występuje skrót ZHP, oznacza to, że każda organizacja harcerska ma swój wzór elementu. My wybieramy ZHP. Wszystkie elementy opisane powyżej dostępne są w składnicy harcerskiej 4 Żywioły (do której mamy już 10% zniżki!) oraz w innych składnicach. Wiele z nich można kupić także na allegro.pl lub w sklepach mundurowych (np. Azymut). Polecamy również sklepy i składnice internetowe (zwykle tańsze).

Dodatkowe informacje:
Jeśli kupujecie Państwo w 4 żywiołach, należy prosić o fakturę na Szczep 40 WDHiZ z Hufca Mokotów, dzięki czemu otrzymają Państwo zniżkę 10%, a my dostaniemy punkty – zbierane na kolejną, większą zniżkę.

*SPODNIE
Spodnie krótkie ZHP kupimy w składnicy. Spodnie długie typu bojówki, oliwkowe – polecamy spodnie SFU firmy Helicon. Są używane również w starszej drużynie. Tanie i wytrzymałe. Maja najcieńszy materiał, przez co sa bardzo lekkie. Są m.in. w ofercie stron: http://www.militaria.pl lub http://www.zielonysklep.pl (kolor OLIVE). W przypadku braku rozmiaru można kupić inne bojówki w składnicy.

**BUTY
Potrzebujemy dwóch rodzajów butów, jednak i jedne i drugie mają być także butami “na codzień”.

Buty niskie
Buty sportowe lub turystyczne, które założymy do skarpetek stópek i krótkich spodni,
i w lecie do spodni długich w sytuacjach mniej oficjalnych. Muszą być przede wszystkim wygodne, w ciemnych kolorach (brąz, czerń).

Buty wysokie. Najważniejsza wygoda! Od lewej dwa modele ogólnoturystyczne, dalej typowe buty górskie i na końcu wojskowe taktyczne czy standardowe skoczki. Wszystkie są świetne, każde trochę inne. Buty ogólnoturystyczne (trapery) nadadzą się na większość okazji, i pewnie będą najwygodniejsze. Buty górskie będą dużo cięższe, ale za to wytrzymalsze. Buty wojskowe – również świetne, wytrzymałe, dobrze wyglądają. Jednak nie pozwólmy ich wybrać chłopakom jeśli są chociaż trochę niewygodne! Nie każdemu pasują do stopy.

Najistotniejsza jest wygoda, ponieważ będą to buty również do wędrówek. Jeśli chodzi o buty wojskowe to rozsądne ceny kształtują się w okolicach 200-300 zł.

Buty turystyczne są z natury droższe, ale można znaleźć i tańsze pozycje np w sportowych marketach. Pamiętajmy, że najważniejsza jest wygoda. Należy zwrócić na to uwagę chłopców, bo znajdą się amatorzy butów ładnych (no, przecież są wojskowe ;D ) lecz niewygodnych :). Pamiętajmy, że do butów wysokich powinna zmieścić się co najmniej jedna gruba skarpeta. Nie nosimy glanów (ciężkie wysokie skórzane buty noszone przez miłośników cięższej muzyki) nawet jeśli chłopcy już takie mają i uważają za najwygodniejsze na świecie.

***LILIJKA

lil_harc_cSą różne wersje. Jedyne co jest ważne to kolor srebrny – złoty zarezerwowany dla instruktorów.

Radzimy kupić lilijkę zaginaną a nie na zatrzask, ponieważ tą pierwszą trudniej zgubić.

****CHUSTA I NARAMIERNNIKI
Aby uszyć chustę należy kupić dwie – żółtą i błękitną. Następnie przeciąć je na pół i zszyć dwukolorową ( błękitny po prawej ). Z reszty materiału należy uszyć naramienniki – również błękitno-żółte i obydwa z błękitem po prawej. Uszyte naramienniki wsuwamy na naramienniki munduru, powinny mieć wymiary około 4,5 x 6,5 cm. Na niebieskim polu prawego naramiennika powinien znajdować się wyhaftowany na biało numer 40.