Dla rodziców

DSC_0323Nasza drużyna to najmłodsze dziecko mokotowskiego szczepu 40 WDHiZ.  Powstała w październiku 2007r., okres próbny zakończyła w grudniu tego samego roku. Od tej pory działa nieprzerwanie.

Drużyna skupia chłopców od 5 do 7 klasy szkoły podstawowej. Terenem działania drużyn są dwie szkoły mieszczące się na Stegnach – Zespół Szkół nr. 62 i Szkoła podstawowa nr. 307.

Drużyna zapewnia młodemu człowiekowi świetne miejsce do pełnego rozwoju, wszystko odbywa się zgodnie z metodą harcerską oraz zasadami metodyki harcerskiej. Harcerze poprzez świetną zabawę w gronie rówieśników i przeszkolonej kadry uczą się samodzielności, pracy w grupie i wielu życiowych umiejętności. Ponadto stają się patriotami i osobami aktywnymi społecznie.

Drużyna działa w systemie zbiórek – czyli (w miarę możliwości) cotygodniowych spotkań trwających ok. 2 godzin. W tym czasie harcerze zdobywają niezbędne umiejętności: uczą się udzielać pierwszej pomocy, poznają zasady działania internetu jak również mogą spróbować, poprzez zabawę, zobaczyć jak działa demokracja.

W naszych działaniach podstawową zasadą jest wykorzystywanie naturalnych predyspozycji młodego człowieka – wszystko co robimy jest tylko naprowadzeniem, to sami harcerze mają wykonać konkretne, powierzone zadania.

306641_10151094046091325_997975278_nPoza zbiórkami drużyna wyjeżdża na przynajmniej jeden weekendowy biwak w ciągu roku szkolnego. Biwaki odbywają się w lesie i dają szansę na nieograniczone obcowanie z naturą, rozwijania kreatywności, spostrzegawczości oraz samodzielności (posiłki są robione przez harcerzy, muszą również po sobie posprzątać a na grach terenowych muszą, z pomocą zastępowych, samodzielnie poruszać się po terenie na którym toczy się gra). Chłopcy, pomimo zmęczenia, wracają z biwaków zadowoleni.

W czasie wakacji drużyna, wraz z całym szczepem, organizuje obóz. Tradycją hufca Warszawa-Mokotów jest organizacja obozów puszczańskich – w skrócie: cała infrastruktura znajdująca się na terenie obozu jest stworzona na potrzeby tegoż obozu, po jego zakończeniu staramy się zostawić las w stanie jak najbardziej naturalnym.

IMAG0567Tematyka obozów jest przeróżna – od czasów starożytnych aż po obrzędowość stacji kosmicznej. Właśnie taką obrzędowość miała drużyna na swoim pierwszym samodzielnym obozie. W skali całego hufca była nowością, na tyle dużą, iż program otrzymał nagrodę w namiestnictwie (jednostka hufca skupiająca wszystkie drużyny danego typu). Na samym obozie też udało się osiągnąć sukcesy – zwycięstwo w festiwalu (konkursie muzycznym wszystkich drużyn jakie znajdują się na obozie) oraz fakt iż dwa zastępy zajęły miejsca 1 i 3 we współzawodnictwie między wszystkimi zastępami (było ich około 20).

Harcerstwo to wielka szansa dla młodego człowieka, ZHP jest członkiem dwóch największych organizacji skautowych świata które razem liczą ok. 36 milionów osób. To daję możliwość rozwijania znajomości kultur świata oraz umiejętności językowych. W ciągu całego roku do hufca spływają oferty uczestnictwa w zlotach które odbywają się na całym świecie (niektóre oferty są darmowe, w 2009r. skautki z Japonii zaoferowały Polsce 3 miejsca na swoim zlocie-harcerski nie poniosły żadnego kosztu w związku z uczestnictwem).

302906_243709952331773_3265438_n

Opis na stronie nie jest w stanie oddać wszystkiego, najłatwiej jest doświadczyć tego na własnej skórze. Jeżeli Państwo oraz Państwa syn jesteście zainteresowani ofertą jaką daje drużyna harcerska-prosimy o Kontakt (informacje w zakładce “Kontakt”).